Czy rejestrować swojego bloga lub jego logo czy nazwę?

Od dawna brykam się z problemem czy przejść na swoją własną domenę czy jednak zostać na blogspocie. Myślałam również nad stworzeniem jakiegoś logo albo zarejestrowanie dotychczasowej nazwy strony, aby uniknąć problemów, że ktoś nam ją podkradnie. Wiele razy w internecie spotykam się z problemem, że ktoś użyczył sobie naszego logo albo nazwę. Jeśli nie jest ona zarejestrowana jako znak towarowy, to niestety nie mamy do niego 100 % praw. 

logo-firmy-rejestracja_pomoc

Dlaczego rejestruje się nazwę bloga albo jego logo?


Zazwyczaj myślimy, że wykupienie domeny internetowej dla naszego bloga już rozwiązuje sprawę, jednak nie jesteśmy nigdy jej właścicielami, tylko uzyskujemy prawo do tymczasowego korzystania z niej. Może się okazać, że pomimo iż będziemy właścicielami domeny internetowej, to inny podmiot – właściciel znaku towarowego słownego odpowiadającego domenie, będzie miał w stosunku do nas uzasadnione roszczenie o zaprzestanie korzystania z tej domeny lub o wykup płatnej licencji. Dlatego tylko rejestracja domeny jako słownego znaku towarowego daje nam 100 % pewność pełnoprawnego jej używania w obrocie gospodarczym. Brzmi strasznie, ale podobno tak jest. W ten sposób nasz blog, nie będzie należał już do nas, albo nasze logo zarejestruje ktoś inny i będzie mógł go używać. My natomiast zostaniemy zmuszeni do zmiany nazwy swojej strony. Dla mnie jest to przerażające, ale zdaję sobie sprawę, że taka rejestracja wiąże się również z kosztami. Osobiście myślę, że na rejestracji znaku towarowego czyli np. loga lub nazwy, najbardziej powinno zależeć firmom. Gdy dana marka staje się rozpoznawalna i kojarzona z danym logiem lub nazwą, szkoda nagle stracić do tego wszystkiego prawa. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale jeśli kogoś interesuje taki temat, informację i pomoc uzyskacie na stronie pravna.pl. Prawnicy pomogą Wam przebrnąć przez proces rejestracji swojego logo lub nazwy bloga w Urzędzie Patentowym. Postępowanie w sprawie udzielenia prawa  do znaku może trwać od 6 do 8 miesięcy i jest przyznawana na 10 lat. 

rejestracja-znaku-towarowego

prawo-blog

Podsumowując mając swoją, wykupioną domenę internetową, możemy zostać jej pozbawieni przez właściciela znaku towarowego. Jeśli my nie zarejestrujemy naszego logo lub nazwy może zrobić, to ktoś inny i zabrać nam prawa do dalszego jego używania, chyba, że zezwoli nam na odpłatne korzystanie z niego. Myślę, że jeśli nasz blog staje się rozpoznawalny, warto o tym pomyśleć. Ja do tego grona nie należę, stąd mogę tylko na przyszłość zgłębić ten temat i wiedzieć, że na coś takiego mogę być narażona. 

4 komentarze:

 1. Bardzo dobra sprawa :) duzo sie dowiedzialam :)
  sensiblees.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. dobrze wiedzieć :))
  pozdrawiam cieplutko :))
  woman-with-class.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiedziałam o tym :o Dobrze, że mnie uświadomiłaś:D

  rilseee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Warto zadbać o swój biznes, jeśli nie chcemy, by ktoś sprzątnął nam go sprzed nosa. Zarejestrowanie znaku towarowego czy uzyskanie patentu to priorytet we współczesnym świecie, a dobra Kancelaria zajmie się sprawą od ręki. Nasza kreatywność oraz wiedza nie powinny pójść na marne :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz.
Jeśli spodobał ci się mój blog zapraszam do obserwowania ;)

Copyright © 2016 Kasia Krupińska , Blogger