Deska balansująca dla dzieci - Co to jest? Czy wspiera prawidłowy rozwój?

Sama do niedawna nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak deska balansująca. Mamy już ją kilka miesięcy i po tym czasie mogę Wam opisać, jak u nas się sprawdziła. Model pokazywany na zdjęciach znajdziecie w sklepie Kinderfeets  tutaj: deska balansująca. Do wyboru są różne kolory. Mam 2 energicznych synów w wieku 3 roku oraz 5,5, więc uważam, że taki gadżet świetnie wpływa na rozwój przedszkolaków, ale również to bardzo dobre ćwiczenia dla starszych. Zamiast zastanawiać się dlaczego nasze dziecko ma tyle energii i co z nią zrobić, bo nie usiedzi na miejscu, możemy poćwiczyć z nim dużą motorykę w domu, właśnie używając do tego deski balansującej. Choć przyznam się Wam szczerze, że posłużyła również jako świetny dodatek do zabawek. Dlaczego zdecydowałam się na deskę balansującą? Czy rzeczywiście dzieci ją używają? Jakie ma zastosowanie i jak wpływa na rozwój? 

deska-do-balansowania_rozwoj-dziecka_rownowaga


Co to jest deska balansująca i dla kogo jest przeznaczona?

Deska balansująca to odpowiednio wyprofilowany i wygięty łuk, przypominający deskę do surfowania. Jest wykonana z drewna, a ta ze zdjęć marki Kinderfeets jest z bambusa i ma certyfikaty bezpieczeństwa. Są stosowane w metodzie Montessori, gdyż niesamowicie wpływa na rozwój i zdolności dziecka. Deskę balansującą wykorzystuje zarówno u przedszkolaków jak i w szkołach. 

zabawki-metoda-montessori


Dlaczego deska balansująca jest z bambusa a nie z drzewa?

Bambus to cenny materiał, mocniejszy od stali i większości gatunków drewna. Jest także przyjazny dla środowiska i produkuje więcej tlenu, pochłaniając więcej dwutlenku węgla niż drzewa. Bambus również dojrzewa zdecydowanie szybciej, bo od 3 do 5 lat, a do wzrostu nie potrzebuje pestycydów i chemikaliów. 

Wykorzystanie deski do balansowania


Z pozoru deska balansująca to taki niewinny łuk, a jednak można go wykorzystać na wiele sposobów. Chociaż moim chłopcy bardzo lubią się na niej bujać i utrzymywać równowagę, jednak największą frajdę im sprawiła, jako zjeżdżalnia lub wspinaczka, gdy oparliśmy ją o łóżko. Dodatkowo służyła jako tunel, siedzenie, łódka lub mostek. Wszystko zależy od kreatywności, ale często znajduję pod nią schowane zabawki, bo to dla nich świetna kryjówka. I tak oto deska do balansowania, służy do bujania, huśtania, kołysania, trenowania równowagi, wywierając istotny wpływ na samopoczucie, możliwości intelektualne i wycisza emocje. Dodatkowo:

 • pozytywnie wpływa na rozwój układu przedsionkowego, czyli na zmysł równowagi. Koordynacja ruchowa jest bardzo ważna i dzięki ćwiczeniom na desce do balansowania, dziecko nauczy się chodzić ,,po linie", łatwiej będzie mu jeździć na rowerze i skakać na jednej nodze
 • ćwiczy koncentrację,
 • zachęca do aktywności fizycznej, ćwiczenia mięśni, do kreatywności i zabija nudę,
 • pomaga dzieciom z obniżonym napięciem mięśniowym,
 • podczas ruchu daje świadomość oraz czucie własnego ciała i ćwiczy kontrolę na nim,
 • wspiera dużą motorykę,
 • to świetne rozluźnienie dla dziecka.
rozwoj-ruchu-u-dziecka

Przy korzystaniu z deski do balansowania, pamiętaj, aby nie stawać na niej w zwykłych skarpetkach i śliskich kapciach. Najlepiej założyć te antypoślizgowe. Jeśli dziecko ma pierwszy raz z nią styczność, rodzice powinni asekurować i pomóc, aby odpowiednio na niej stało. Pamiętaj, aby deska do balansowania była postawiona na płaskiej powierzchni, minimum 2 metry od mebli i innych twardych przedmiotów.  Bezpieczna przestrzeń do zabawy przede wszystkim. U nas trzeba uważać, aby chłopcy nie podchodzi za blisko, gdy jeden z nich się buja. Deska do balansowana jest wielozadaniowa i posłuży na wiele lat. Mamy już ją długo i myślę, że jeszcze wiele dzieci będzie mogło się na niej bawić, bo nie ulega uszkodzeniom. 

wyciszanie-emocji_kreatywne-zabawy

drewniane-zabawki_edukacyjne


1 komentarz:

 1. Ciekawy produkt, pierwszy raz słyszę :)

  rilseeee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz.
Jeśli spodobał ci się mój blog zapraszam do obserwowania ;)

Copyright © 2016 Kasia Krupińska , Blogger