Opcje ubezpieczenia zdrowotnego dla samozatrudnionych

Dziś dość nietypowy temat na moim blogu, ale myślę, że wielu osobom się przyda, ponieważ sama niedawno szukałam informacji na ten temat. Na co dzień nie interesujemy się tematem ubezpieczenia zdrowotnego, jednak nigdy nie wiadomo kiedy coś się nam może stać i bez niego możemy mieć spore problemy oraz dodatkowy stres. Również można zauważyć, że wielu właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych rezygnuje z ubezpieczenia zdrowotnego ze względu na jego zbyt wysoki koszt - nie jest to idealne rozwiązanie. W końcu nie ma sensu prowadzić firmy bez ubezpieczenia jej podstawowego aktywa – Ciebie, właściciela. Nie możesz kupić polisy grupowej, ale nadal możesz poruszać się po ławicach rynku ubezpieczeniowego, aby znaleźć tańszą i lepszą ofertę niż tę proponowaną przez ZUS.

jakie-ubezpieczenie-wybrac_firma-jednosobowa


 Karta EKUZ


Osoby samozatrudnione lub właściciele firm są czasami objęci planem początkowego, ale i krótkiego (2-letniego) ubezpieczenia od ZUS. Nie jest on drogi - na początku. Potem warto rozejrzeć się za czymś  innym. Poza tym, podróżujesz po Europie, jedziesz na wakacje? To zadbaj o kartę EKUZ. Jest wydawana bezpłatnie i otrzymasz ją od ręki w urzędzie, więc myślę, że warto wyrobić sobie taką kartę, szczególnie gdy nie wykupujemy żadnego dodatkowego ubezpieczenia na wakacje. Aby otrzymać kartę EKUZ musisz mieć status ubezpieczonego.


 Ubezpieczenie grupowe


 Pracodawcy oferujący grupowe ubezpieczenie zdrowotne i zatrudniający co najmniej 20 pracowników muszą zezwolić pracownikowi na kontynuację ubezpieczenia grupowego po odejściu z pracy.

   Pracodawca może obciążyć pracownika pełnym kosztem ubezpieczenia plus 2 procent kosztów administracyjnych, co może skutkować znacznym wzrostem kosztów ubezpieczenia pracownika, ale nadal może nie być tak drogie jak polisa osobista.

  Ponadto okres ubezpieczenia jest zwykle ograniczony do 18 miesięcy, więc jest w najlepszym razie tymczasowym rozwiązaniem ubezpieczenia zdrowotnego.

 

ubezpieczenie-grupowe

Ubezpieczenie współmałżonka

 

Jednym z najczęstszych sposobów uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego przez samozatrudnionych jest współmałżonek. Jeśli współmałżonek pracuje dla dużego pracodawcy, jest to często najprostszy i najbardziej opłacalny sposób uzyskania ubezpieczenia dla siebie i reszty rodziny. Jeżeli podróżujesz, to możesz skorzystać z ubezpieczenia dotyczącego kosztów rezygnacji z podróży.

 

Indywidualne plany ubezpieczeniowe


Jeśli jesteś zdrowy, indywidualny plan może być kolejną dobrą opcją, a firmy prześcigają się w przeróżnych ofertach. Warto najpierw pomyśleć, jakie opcje mogą nam się przydać oraz dowiedzieć się jakie choroby były też w naszych rodzinach, bo możemy w przysżłości mieć podobne dolegliwości. Wszystkiego nie da sie przewidzieć, ale takie ubezpieczenia mają też w ofercie wypłaty za pobyt w szpitalu, uszczerbek na naszym zdrowiu i inne przydatne opcje, więc warto się nad nimi zastanowić.

Indywidualne plany oferowane są za pośrednictwem agentów ubezpieczeniowych lub czasami bezpośrednio od samych towarzystw ubezpieczeniowych. Jeśli masz jakieś problemy zdrowotne, może się okazać, że ubezpieczenie jest nieco droższe. Jednak prawo zabronia ubezpieczycielom odmowy polisy ze względu na Twój stan zdrowia. Nie radzę zatajać informacji o naszym zdrowie, jeśli o tym wiemy, ponieważ możemy nie otrzymać ubezpieczenia.

 

Stowarzyszenia

 

Niektórzy samozatrudnieni są członkami stowarzyszeń, takich jak grupy zawodowe lub absolwentów, które udostępniają swoim członkom ubezpieczenie zdrowotne. Jakość tego rodzaju ubezpieczenia może się znacznie różnić. Warto znać swoją polisę.


Praca dorywcza

 

Osoby samozatrudnione lub właściciele firm często muszą wykazać się kreatywnością w kwestii tego, gdzie uzyskać ubezpieczenie zdrowotne. Niektórzy zwracają się nawet do pracy w niepełnym wymiarze godzin u pracodawcy, który oferuje ubezpieczenie zdrowotne dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin. W takich sytuacjach duża część wynagrodzenia pracownika często idzie na koszt ubezpieczenia, zwłaszcza jeśli ubezpieczenie dotyczy rodziny.

 

rodzaje-ubezpieczen-zdrowotnych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz.
Jeśli spodobał ci się mój blog zapraszam do obserwowania ;)

Copyright © 2016 Kasia Krupińska , Blogger