Jak prowadzić zdrowy styl życia na co dzień z Primate Diet?

W dzisiejszych czasach, które są dość dynamiczne pod względem tego, co się dzieje w naszym życiu, utrudniają nam odpowiednie dbanie o zdrowie, wpływają na nasze samopoczucie i funkcjonowanie. Mimo coraz większego rozwoju medycyny, dostępności do jedzenia i coraz większej świadomości, wciąż mamy problem z prowadzeniem zdrowego stylu życia. Również rozwija się coraz więcej różnych chorób cywilizacyjnych. Nasze zdrowie głównie zależy od tego jaki styl życia prowadzimy. Czy catering dietetyczny może nam w tym pomóc? Jak wprowadzić rozsądne rozwiązania, które ułatwią nam życie i spowodują, że nasze zdrowie się poprawi?

zasady-zdrowego-stylu-zycia

Co oznacza zdrowy styl życia?


Na zdrowy styl życia wpływa nie tylko jedzenie, które spożywamy, ale również codzienne decyzje, nawyki i zachowania, wpływające na funkcjonowanie organizmu. To działania, których celem jest poprawa lub zachowanie dobrej kondycji fizycznej, utrzymanie właściwego poziomu energii, aby łatwiej realizować codzienne obowiązki, być efektywnym w pracy, na treningu, czy innych aktywnościach fizycznych. 

Można też stwierdzić, że w dzisiejszych czasach z łatwością mamy dostęp do pożywienia, więc skąd bierze się taki problem. Jednak otaczają nas rozwiązania w postaci gotowych posiłków, przetworzonej żywności, a szybkie tempo życia powoduje, że jemy nieregularnie, sięgamy po jedzenie bez wartości odżywczych, przetworzone, a stres zajadamy czymś słodkim, albo sprawiamy sobie inne niezdrowe przyjemności. Łatwy dostęp do jedzenia, bez kontroli tego, co spożywamy, powoduje różne choroby. Dlatego coraz częściej społeczeństwo boryka się z otyłością, schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, ze zwolnionym metabolizmem i wiele innych dolegliwości.

jak-poprawic-swoje-zdrowie


Co to jest ,,Pole zdrowia"?


To sformułowanie zostało opracowane dzięki kanadyjskiemu Ministrowi Zdrowia Marca Lalonde'a w latach 70-tych. Wyróżnił 4 obszary wpływające na jakość zdrowia. Na jego cześć nazwano je polami zdrowia Lalonde i są nimi:

 • 55% - Styl życia - jedzenie, ruch, nawodnienie organizmu, stres, sen, używki
 • 20% - Środowisko, w którym żyjemy - warunki zamieszkania, praca, zanieczyszczenia powietrza, woda
 • 15% - Czynniki biologiczno-dziedziczne (genetyczne)
 • 10% - Organizacja opieki zdrowotnej 
jak-prowadzic-zdrowy-styl-zycia

Podstawowe zasady zdrowego stylu życia


Niby każdy z nas wie, co to jest zdrowy styl życia i jak powinien wyglądać. Jednak wciąż zasłaniamy się wymówką w postaci braku czasu, braku pieniędzy, albo że nie mamy do tego głowy i w sumie, co za różnica co zjemy. Często też mówimy sobie, że po prostu lubię jeść i nie potrafię sobie odmówić słodyczy, fast foodów i innych szybkich rozwiązań. Troska o zdrowie fizyczne i psychiczne zależy w dużej mierze od naszych codziennych decyzji. Ta świadomość może nas uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi. Często bywa tak, że reagujemy dopiero, jak coś się z nami dzieje, a można przecież temu zapobiec.

Wprowadzenie w życie poniższych zasad, pomoże Ci zapobiec wielu chorobom i wydłużyć życie!

1. Prawidłowe odżywianie - zadbaj o właściwy bilans energetyczny, wybieraj naturalne i świeże produkty, pij dużo wody min. 2 litry dziennie. Ogranicz w diecie żywność wysokoprzetworzoną, ogranicz spożycie mięsa, zwiększ ilość warzyw i owoców. Jeśli masz problem w spożywaniu regularnych, wartościowych i zdrowych posiłków sięgnij po bardzo wygodne rozwiązanie takiej, jak catering dietetyczny od Czarnej Małpki. Masz możliwość wyboru gotowych posiłków spośród wielu diet dopasowanych do Twoich preferencji i zdrowia. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie powiesz, że nie masz już czasu na przygotowywanie wartościowych, zdrowych posiłków, albo wyjdziesz z domu bez śniadania. Przy okazji polecając znajomym takie rozwiązania obie osoby zgarniają punkty wymienne na darmowe jedzenie ( mój kod polecający to KK2KK). 

2. Wystrzegaj się nałogów - nic tak nie zaburza naszego metabolizmu i zdrowia, jak nadmierne spożywanie alkoholu. Niestety organizm traktuje je jak trucizna, stąd nasze złe samopoczucie na następny dzień. Również warto zrezygnować z palenia tytoniu.

3. Aktywność fizyczna - umiarkowany wysiłek poprawia wydolność organizmu, dotlenia mózg i komórki ciała, a także redukuje stres, wpływa korzystnie na naszą figurę oraz samopoczucie. Nie chodzi tu tylko o ćwiczenia na siłowni czy inne zajęcia. Wystarczy chociaż wprowadzić opcję spacerów, wykonywania min. 5 tys. kroków dziennie, jeżdżenie rowerem do pracy czy inne z pozoru małe aktywności, ale zawsze to lepsze rozwiązanie niż jej brak.

4. Dobra jakość snu - wartościowy, głęboki i jednolity sen sprawia, że odpoczywają nie tylko nasze mięśnie, ale też mózg, układ pokarmowy i inne narządy w organizmie. Poprawia się też nasze samopoczucie. 

5. Odpowiednie nastawienie psychiczne - z pozoru taka drobna i oczywista sprawa, ale jednak dzięki niej wiele może się zmienić w naszym życiu. Staraj się optymistyczniej patrzeć na swoje życie, unikaj stresu, szukaj odprężających, szczęśliwych momentów, ćwiczeń relaksacyjnych, albo wprowadzaj dowolną aktywność fizyczną, która Cię odpręży. 

jak-zaczac-zdrowo-sie-odzywiac


Temat zdrowego stylu życia jest bardzo obszerny i dzisiaj to tylko część porad w tym temacie. Wypracowanie nowych, prozdrowotnych zachowań to długotrwały proces, który zaczyna się wewnątrz - od potrzeby zmiany swojego życia na lepsze. Małymi kroczkami dążąc do celu, a zmiana będzie na pewno zauważalna. 

3 komentarze:

 1. Lubię żyć zdrowo, ale ze snem mam trochę na bakier. Chyba odwróciły mi się strefy czasowe :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja w ogóle nie prowadzę zdrowego trybu życia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Od kiedy zmieniłam swoje nawyki żywieniowe czuję się lepiej i mam więcej energii. Warto przejść na zdrowe żywienie

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz.
Jeśli spodobał ci się mój blog zapraszam do obserwowania ;)

Copyright © 2016 Kasia Krupińska , Blogger