Czym jest efekt jojo i jak z nim walczyć?

Każdy, kto choć raz w życiu stosował diety i ćwiczył, martwił się, czy dotknie go tak zwany efekt jojo. Kluczem do wypracowania i utrzymania pięknej sylwetki jest wiedza, zatem sprawdźmy, czym jest, dlaczego powstaje oraz jakimi metodami unikniemy efektu jojo.

 

efekt-jojo_co-to-jest_jak-zapobiec

Czym jest efekt jojo i skąd się bierze?

Po zastosowaniu diety odchudzającej bywa, że znów przybieramy na wadze, czasem więcej niż na etapie początkowym, potem znów chudniemy, znów tyjemy i tak w kółko. Efekt jojo może skutecznie popsuć humor i zniweczyć starania o odzyskanie pięknej sylwetki. Restrykcyjna dieta nie jest tu rozwiązaniem. Aby móc cieszyć się piękną figurą, należy uzbroić się w cierpliwość i czym prędzej zmienić styl życia, o czym dowiemy się z fitbootcamp.pl. Efekt jojo jest rezultatem powrotu do dawnych nawyków żywnościowych sprzed głodówki oraz na skutek siedzącego trybu życia. Po gwałtownym spadku masy ciała następuje jej zwiększenie. Dzieje się tak dlatego, że restrykcyjne diety zwalniają przemianę materii, toteż w chwili, gdy znów jemy dużo i niezdrowo, nasz organizm nie nadąża ze spalaniem kalorii.

Objawy efektu jojo

Efekt jojo następuje wtedy, gdy po zakończeniu chudnięcia (nawet do pięciu lat) znów przybieramy na wadze, gwałtownie i z widoczną nadwyżką kaloryczną. Tłuszcz gromadzi się w okolicach brzucha, bioder i ud. Oprócz zwiększonej wagi zwróćmy uwagę na inne konsekwencje efektu jojo – zaburzenie gospodarki hormonalnej, pogorszone samopoczucie, zmęczenie, kołatanie serca, choroby układu pokarmowego, pogorszenie stanu cery i włosów.

jak-powstrzymac-efekt-jojo

 Jak powstrzymać efekt jojo?

Wielu zadaje sobie pytanie, jak zatrzymać efekt jojo? W końcu chodzi nie tylko, ale też o nasze zdrowie, w tym zdrowie psychiczne. Sposobem na uniknięcie efektu jojo jest zbilansowana dieta, uwzględniająca wszelkie potrzeby naszego organizmu. Kiedy już zdecydowaliśmy się na ostrą dietę, potocznie nazywaną głodówką, musimy zwiększyć kaloryczność naszej diety, ale stopniowo. Niewielkie i częste posiłki z warzywami i produktami pełnoziarnistymi w roli głównej powinny być podstawą naszej diety. Chodzi o regulowanie tempa przemiany materii. Nie zapominajmy również o uzupełnianiu płynów (minimum 2 litry dziennie) i ćwiczeniach fizycznych. Innym sposobem jest rezygnacja albo chociaż zmniejszenie do absolutnego minimum używek – słodyczy, napojów gazowanych czy alkoholu.

Wyjście z efektu jojo i powrót do formy

Skoro już wiemy, co wpływa na powstanie efektu jojo – a zatem ostre głodówki – aby ponownie powrócić do formy musimy wprowadzić do naszego jadłospisu zbilansowaną dietę, która pokryje nasze codzienne zapotrzebowanie energetyczne. Najlepiej zasięgnąć o radę dietetyka. Jak możemy się domyślić, podstawą naszej diety będą produkty roślinne oraz bezwzględne wyeliminowanie słodkich i słonych przekąsek. Dużą rolę odgrywają ćwiczenia fizyczne – regulują spalanie kalorii, a także pozwolą nam zachować sprawność, siłę i energię. Najważniejsze, żeby się nie poddawać i codziennie walczyć o kompleksowe zdrowie naszego organizmu.

Obecnie sama walczę z efektem jojo, który powrócił stopniowo i nie zdawałam sobie sprawy, że tak ciężko bęzie go zatrzymać. Im ogranizm zstarszy tym gorzej się zmobilizować. Mam nadzieję, że powyższe wskazówki również się komuś przydadzą tak jak mi, dlatego powstał taki artykuł na moim blogu. Teraz macie teorię o efekcie jojo. Teraz czas wdrążyć działania w życie. Powalczmy razem!

2 komentarze:

  1. Witam serdecznie ♡
    Bardzo inspirujący wpis! Myślę, że pomoże wielu osobom z tym problemem!
    Pozdrawiam cieplutko ♡

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobrze, że nie miałam z tym problemu.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz.
Jeśli spodobał ci się mój blog zapraszam do obserwowania ;)

Copyright © 2016 Kasia Krupińska , Blogger