Bezpłatne owoce, warzywa, soki, mleko i produkty mleczne w szkołach

Jedzenie warzyw, owoców czy produktów mlecznych, to powinien być priorytet dla każdego z nas. Idąc z modą bycia fit, bio i eko robimy do pracy sałatki, jemy zdrowo i ćwiczymy. Często jednak zapominamy o naszych dzieciach i odpuszczamy im jedzenie właśnie owoców, warzyw, picia zdrowych soków czy spożywania produktów mlecznych, bo mówimy, że nie lubią, nie chcą, nie będziemy ich zmuszać itd. Często słyszy się, że nie dajemy tego naszym dzieciom, bo nie mamy po prostu tego w domu, albo sami nie lubimy. Pamiętajmy, że to my rodzice uczymy dziecko, jak ma jeść i to tylko nasza kreatywność w kuchni nakłoni  je i przekona, że warzywa owoce, czy produkty mleczne są bardzo wartościowe i smaczne.


program-dla-szkół

Od września w szkołach podstawowych w klasach I-V znów rusza unijny ,,Program dla szkół”, w którym idzie się z pomocą dla rodzica i w szkołach uczniowie będą mogli za darmo otrzymać owoce, warzywa, soki i produkty mleczne na drugie śniadanie. To kontynuacja dotychczasowych programów „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole”, które od roku szkolnego 2017/2018 zostały połączone w jedno działanie. Aż im zazdroszczę, bo sama z chęcią sięgnęłabym po takie śniadanie. Mnie na pewno zachęciło by, to aby wymagać od rodziców robienia sałatek do szkoły czy zdrowych kanapek, a do picia koniecznie zdrowy sok z moich ulubionych owoców. Dzięki takiej akcji w szkołach, dzieci od najmłodszych lat poznają ich naturalny smak, dowiedzą się jak są uprawiane, skąd pochodzą.

zdrowe-odżywianie-dzieci

Moim zdaniem to świetna sprawa i jeśli Wasza szkoła jeszcze nie uczestniczy w tym unijnym programie, gorąco zachęćcie dyrektora szkoły. Dzieci dzięki takiej akcji kreują prozdrowotne postawy, dostarczają witaminy i składniki odżywcze, mają zdrową dietę. Pamiętajmy, że skoro my pragniemy zdrowie żyć i jeść, to i nasza pociecha również będzie chciała. Dajmy im tą szansę. Pokażmy co dobrego nam natura oferuje oraz jak smaczne może być nasze jedzenie. Rozmawiajmy z naszymi dziećmi,  bawmy się w kuchni razem z nimi i przyrządzajmy różne potrawy. W szkole otrzyma zachętę w postaci drugiego śniadania, a my kontynuujmy to w domu. 

dieta-dla-dzieci


Nie od dziś wiadomo, że dzieci naśladują swoich rówieśników, więc jeśli koledzy z klasy będą jeść owoce i warzywa, pić soki i mleko, to i nasze dziecko się skusi. Chrumas i jego szkolni kumple towarzyszą tej kampanii i zachęcają uczniów do zdrowego jedzenia. Obejrzymy ich przygody w internecie  na stronie pamietnikchrumasa.pl.

bajki-dla-dzieci


Kampania unijna ,,Program dla szkół” działa już od roku szkolnego 2017/2018 i cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Uczestniczyło w nim aż 1,8 mln uczniów w Polsce, którzy otrzymywali bezpłatnie w każdym z 10 tygodni danego semestru co najmniej 4 porcje owoców i warzyw oraz co najmniej 3 porcje mleka i przetworów mlecznych. W nowym roku poszerzono ofertę i pojawią się nowe produkty. Dla mnie to rewelacyjny program. Opowiadajmy o tym innym rodzicom, zachęcajmy szkoły do uczestniczenia w kampanii i co najważniejsze pokażmy ją naszym dzieciom.

program-EU-dla-dzieci

owoce-warzywa-za-darmo

szkoły-podstawowe_projekty-EU

1 komentarz:

Dziękuję za każdy komentarz.
Jeśli spodobał ci się mój blog zapraszam do obserwowania ;)

Copyright © 2016 Kasia Krupińska , Blogger