Woda kokosowa i jak rozpoznać zdrową żywność

To żadna nowość, że pić trzeba i to dużo. Odpowiednie nawodnienie organizmu zaoszczędzi nam wiele problemów ze zdrowiem, upiększy naszą skórę i poprawi samopoczucie. Najczęściej sięgam po wodę, jednak czasami lubię urozmaicić sobie smak i zrelaksować się pijąc np. wodę kokosową. Marka Bioplanet.pl jest producentem i dystrybutorem żywności ekologicznej. W swojej ofercie ma m.in. naturalne soki i również wodę kokosową o różnych smakach. Zawsze myślałam, że istnieje tylko jego naturalna wersja i nie miesza się go z innymi owocami, bo może to kiepsko smakować. A tu jednak się myliłam. Spróbowałam wodę kokosową o smaku ananasa, mango czy guawy i byłam miło zaskoczona. Nawet moje dzieci ze smakiem je piły i w sumie szybko znikły. Marka Bioplanet, z którą miałam okazję współpracować, dostarcza produkty najwyższej jakości do sklepów z żywnością ekologiczną. Jak rozpoznać czy coś jest rzeczywiście Bio, Eko czy Organic i nie dac się oszukać? O tym w dalszej części wpisu.

najlepsza-woda-kokosowa

Jak rozpoznać zdrową żywność?


Na zakupach zawsze uważam na produkty Bio czy Eko, bo czasami są one tylko z nazwy i dużo więcej kosztują. Producenci nadużywają nawy ,,zdrowa żywność" na swoich produktach, bo żadne przepisy tego dokładnie nie regulują. To po prostu chwyt marketingowy. Zatem musimy być czujni. Świetnie, że w końcu powoli zwracamy uwagę na to, co jemy i jakiej jest jakości, bo to wpływa na nasze zdrowie. Zdarza się, że dyskonty takie jak Biedronka czy Lidl mają w swojej ofercie również takie produkty. W sklepach ze zdrową żywnością też trzeba uważać, bo pomiędzy tymi zdrowymi, znajdą się też te nafaszerowane chemią. Po prostu na opakowaniu szukajmy odpowiedniego oznaczenia.

Pamiętajmy, że określenia ,,bio", ''eko" czy organic, to jedno i to samo, a najwłaściwszym określeniem jest słowo ,,ekologiczny". Każdy produkt z takim napisem musi mieć w UE certifikat, czyli charakterystyczny zielony listek z 12 gwiazdkami. Wtedy mamy pewność, że rzeczywiście kupujemy zdrową żywność, bo producent jest kontrolowany co roku przez jedną z 10 jednostek certyfikujących, nad którymi sprawuje kontrolę Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Woda kokosowa, którą miałam okazję wypróbować, ma taki certyfikat i z przodu opakowania po prawej stronie, widać ten symbol w postaci zielonego listka.

woda-kokosowa_bio

Jak nie dać się oszukać?


Niech nas nie zmylą nazwy i obrazki na opakowaniach produktów. Zamiast Bio-active będzie Big-active i na pierwszy rzut oka uznamy, że to jest to samo. Czasami w miejsce literki w nazwie ląduje jakiś rysunek cytrynki, czy czajnika i w domyśle myślimy, że jest to produkt ekologiczny. Pojawiają się również łudząco podobne oznaczenia zielonego listka. Pamiętajcie, że w eko wędlinach bio znajdziemy konserwant - dopuszczalne jest 5 %. substancji dodatkowych, aby się aż tak szybko nie zepsuły. W dzisiejszych czasach spece od reklamy po prostu wiedzą, jak oszukać ludzki wzrok, zamęt i pośpiech podczas robienia zakupów. Niestety jedzenie ekologiczne też więcej kosztuje, bo pochodzą z małych produkcji i upraw, bez ulepszaczy, są mniej wydajne i często chwasty trzeba wyrywać ręcznie, a nie używać do tego środków chemicznych.

Fajnie gdy uda nam się kupić produkty bezpośrednio od rolnika, tylko trzeba wiedzieć, jak prowadzi swoje gospodarstwo. Czasami zdarza się, że choć nie mają certyfikatu, to jednak ma w sprzedaży ekologiczne jajka od kur z wolnego wybiegu, które były odpowiednio karmione, czy mięso lub warzywa bez ulepszaczy.

żywność-ekologiczna


Zalety wody kokosowej 


Podoba mi się, że woda kokosowa marki Cocomi jest zdrowa, ma mało kalorii i bardzo dobry skład bez sztucznych dodatków i innych niezdrowych rzeczy. Ma tylko ekologiczne składniki i tym samym jest to produkt Bio, bo ma odpowiednie oznaczenie na opakowaniu - zielony listek. A oto inne zalety tego produktu:

Bez syropu glukozowo-fruktozowego:Tak
Produkt wegetariański:Tak
Produkt bez cukru:Tak
Produkt bez oleju palmowego:Tak
Kraj produkcji lub pakowania:Sri Lanka
Kraj pochodzenia surowca:Sri Lanka
Produkt bezglutenowy:Tak

Dostępność: woda kokosowa Bioplanet.pl
Cena: za 1 litr wody kokosowej - ok. 10,50 zł
          za 330 ml wody kokosowej o smaku mango, ananasa, czy guawy - ok. 5,50 zł

najlepszy-sklep_bio

naturalne-soki

najlepsza-woda-kokosowa

co-pić-zamiast-wody

Na stronie Bioplanet.pl możecie znaleźć ponad 4 000 produktów ekologicznych, więc jest w czym wybierać. Również w zakładce sklep odnajdziecie, jak najbliżej domu, miejsce, które zaopatruje się w produkty tej marki. Ja mam dość blisko, bo ok. 1 kilometra do takiego sklepu.  A Wy lubicie wodę kokosową? Zwracacie uwagę na jakość produktów?

Bio-planet

2 komentarze:

Dziękuję za każdy komentarz.
Jeśli spodobał ci się mój blog zapraszam do obserwowania ;)

Copyright © 2016 Kasia Krupińska , Blogger